کد مطلب : 13987
تاریخ ثبت : 1396/11/24 12:50
نرخ سود وام به صورت اسمی کاهش یافته است
عدم کارایی تسهیلات مسکن با قید سپرده گذاری ۱۰ ساله برای مردم

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه ارایه تسهیلات مسکن با قید سپرده گذاری ۱۰ ساله برای سیستم بانکی و جمع آوری نقدینگی مفید است، گفت: نرخ سود وام ها تاکنون به صورت اسمی کاهش یافته است
شادمهر کاظم زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تسهیلات دهی جدید بانک های عامل در حوزه مسکن، گفت: تسهیلات با سپرده گذاری طولانی مدت و نرخ سود بالا به خانه دار شدن مردم منجر نمی شود.
 
عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سپرده گذاری بیش از یک سال به اتلاف وقت و کاهش ارزش پول مردم می انجامد، افزود: دولت باید بداند راهکار خانه دار کردن مردم ارایه تسهیلات ارزان است.
 
نماینده مردم ایلام، دهلران و دره شهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ایده سپرده گذاری 10 ساله برای اخذ وام مسکن که از سوی یکی از بانک ها مطرح شده است، تصریح کرد: این ایده به هیچ وجه عملیاتی نیست زیرا امکان محاسبه نرخ تورم و قدرت خرید مردم در این بازه زمانی وجود ندارد.
 
دولت با طرح های فعلی موفق به ساماندهی بازار مسکن نمی شود
 
کاظم زاده با تاکید بر اینکه دولت با ارایه چنین طرح هایی راه به جایی نخواهد برد، گفت: خانه دار کردن مردم باید با سیاستی همراه باشد تا اقشار آسیب پذیر جامعه به راحتی بتوانند در مسیر خرید خانه گام بردارند.
 
وی با بیان اینکه سپرده گذاری برای اخذ وام مسکن شاید برای سیستم بانکداری کشور و جمع آوری نقدینگی مناسب باشد، افزود: این شیوه در صورتی که مدت زمان سپرده گذاری کم و با نرخ سود بسیار نازل باشد تاثیر گذاری بر بازار خواهد داشت.
 
بانک ها تنها به جمع آوری نقدینگی و کاهش تورم نیندیشند
 
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه بانک ها در ارایه تسهیلات مسکن تنها نباید به جمع آوری نقدینگی و کاهش تورم بیندیشند، تصریح کرد: ارایه تسهیلات ارزان به اقشار متوسط و ضعیف جامعه برای خرید خانه یکی از وظایف دولت است.
 
کاظم زاده ادامه داد: با ورود چند بانک در حوزه تسهیلات دهی در بخش مسکن بهبود شرایط پرداخت وام مورد انتظار است.
 
وی با بیان اینکه خروج بازار مسکن از وضعیت فعلی نیازمند تامین سرمایه کافی است، گفت: دولت برای کمک به بخش مسکن منابع مورد نیاز در این حوزه برای تسهیلات دهی را باید تامین کند.
 
عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: موضوع دیگری که جای نگرانی دارد نرخ سود تسهیلات مسکن است که به صورت اسمی لحاظ شده و با محاسبه کارمزد به نرخی بیش از حد تصور می رسد./

نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید