کد مطلب : 14530
تاریخ ثبت : 1397/02/25 11:17

روستاییان 500 هزار خانه کم دارند

معاون بازسازی و امور مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به برنامه های دولت برای ساخت مسکن روستاییان گفت: این گروه اجتماعی اکنون با کمبود 500 هزار مسکن مواجه هستند.
روستاییان 500 هزار خانه کم دارندبه گزارش ایران اکونومیست، عزیزالله مهدیان روز سه شنبه در حاشیه بازدید مناطق آسیب دیده از زلزله 23 اردیبهشت سال گذشته در خراسان شمالی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اکنون در روستاها پنج میلیون و 800 هزار خانوار در پنج میلیون و 300 هزار خانه سکونت دارند که بر این اساس برخی از واحدهای مسکونی، محل سکونت بیش از یک خانوار است.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی های بنیاد مسکن، سالانه 200 هزار واحد مسکونی با استفاده از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستاییان ساخته می شود و این تسهیلات با نرخ 5 درصد به روستاییان پرداخت می شود.

مهدیان بیان کرد: در برنامه دوم و سوم توسعه سالانه 20 هزار واحد مسکونی در روستاها نوسازی شد که در مجموع در آن سال ها بیش از 190 هزار واحد مسکونی ساخته شده است.

معاون بازسازی و امور مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به آغاز اجرای طرح بهسازی مسکن روستایی از سال 84 بیان کرد: تاکنون یک میلیون و 650 هزار واحد مسکونی در روستاهای کشور با استفاده از این تسهیلات مقاوم سازی و در قالب بازسازی مناطق آسیب دیده از سوانح نیز 350 هزار واحد مسکونی نوسازی شده است.
 
** 40 درصد از واحدهای مسکونی روستاییان مقاوم است
معاون بازسازی و امور مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: در مجموع در این مدت 2 میلیون واحد مسکونی در روستاهای کشور ساخته و مقاوم سازی شده است.

وی با بیان اینکه پیش از سال 84 تنها 7 درصد از منازل روستاییان کشور مقاوم بود اما این رقم اکنون به 40 درصد رسیده است گفت: امسال قرار است 200 هزار واحد مسکونی با استفاده از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی ساخته شود.

مهدیان اظهار داشت: این تسهیلات از برنامه های سال 96 است که با نرخ 5درصد به متقاضیان پرداخت می شود و سقف آن 250 میلیون ریال است.
 
** بیش از نیمی از تسهیلات پارسال جذب نشد
معاون بازسازی و امور مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: بانک ها در پرداخت تسهیلات اندکی سخت گیری می کنند و یکی از علت های این امر، نامناسب بودن وضعیت منابع بانک ها است البته روستاییان نیز در بازپرداخت تسهیلات دریافت شده کوتاهی می کنند و به موقع اقساط را پرداخت نمی کنند.

مهدیان با بیان اینکه در مجموع همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات خوب بوده است گفت: بانک ها برای پرداخت وام نیاز به منابع دارند از این رو از روستاییان درخواست می شود نسبت به بازپرداخت به موقع تسهیلات اهتمام داشته باشند.
 
** واحدهای مسکونی ناتمام
معاون بازسازی و امور مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: از سال 84 تا 95 در کشور 60 هزار واحد مسکونی روستایی ناتمام شناسایی شده بود که علت ناتمام ماندن این بناها، مشکل مالی مالکان بوده است.

وی افزود: در این مدت حدود 45 هزار واحد مسکونی با کمک های منابع حساب 100 امام (ره) تکمیل و مابقی هنوز به صورت ناتمام مانده است که تلاش داریم تا پایان امسال تمام این واحدهای ناتمام تکمیل شود.

مهدیان گفت: منابع حساب 100 امام(ره) برای کمک به تکمیل واحدهای مسکونی محرومان بویژه در روستاها هزینه می شود.

بنا به این گزارش در حادثه زلزله 5.7 ریشتری 23 اردیبهشت پارسال 14 هزار واحد مسکونی در شهرها و روستاهای شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان خسارت دید که بر اساس اعلام مسئولان اکنون 80 درصد از واحدهای خسارت دیده پایان کار دریافت کرده اند.
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید